Dlaczego warto pić wodę?

Woda jest niezastąpionym składnikiem, bez którego człowiek nie jest w stanie przeżyć kilku dni. Jest ona podstawowym budulcem naszego ciała i kluczem do dobrego samopoczucia. Dlaczego jest tak istotna? Ponieważ znajduje się praktycznie w każdej komórce naszego ciała i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Rola wody w organizmie człowieka

Woda stanowi podstawowy składnik naszego ciała, który zmienia się wraz z wiekiem. U noworodków sięga nawet 94%, podczas gdy u dorosłych to tylko 60-70%. Najwięcej jej znajduje się w płynach ustrojowych. Płyn mózgowo – rdzeniowy, ślina czy szpik kostny składają się aż w 99% z wody! Trochę mniej zawiera mózg - około 75%, a najmniejszą ilość znajdziemy w tkance kostnej (22%).


Woda w naszym organizmie jest niezbędna do większości procesów życiowych. Składnik ten jest niezbędny dla prawidłowego metabolizmu, trawienia pokarmów, wchłaniania składników odżywczych, regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej, kwasowo-zasadowej, a także utrzymanie stałej temperatury ciała. Ponadto, wodzie zawdzięczamy odpowiednie środowisko do przemian biochemicznych oraz transport składników do poszczególnych narządów czy też ruchomość stawów. Bez wody nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo, a większość procesów biochemicznych nie mogłaby zachodzić. 

W czym pomaga regularne picie wody?

W czym pomaga regularne picie wody? Atak Smaku odpowiada

Regularne picie odpowiedniej ilości wody przynosi liczne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Oto kilka powodów, dla których warto pić wodę:
•    zdrowie układu moczowego i nerek – spożywanie odpowiedniej ilości wody wspiera prawidłową pracę układu moczowego oraz nerek, co przyczynia się do sprawnego usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Regularne nawadnianie organizmu może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego oraz zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych.

•    zdrowie układu pokarmowego - woda pomaga w trawieniu pokarmów, zapobiega zaparciom oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

•    kontrola masy ciała- picie odpowiedniej ilości wody przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz może pomóc w utrzymaniu lub osiągnięciu zdrowej masy ciała poprzez zwiększenie uczucia sytości i redukcję apetytu.

•    zdrowa skóra – regularne spożywanie wody poprawia w nawodnieniu organizmu i może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, nadając jej nawilżenie, elastyczność i redukując widoczność zmarszczek.

Gdy pijemy za mało wody...

Brak odpowiedniego nawodnienia zwiększa ryzyko wystąpienia odwodnienia, czyli stanu, w którym organizm traci więcej wody, niż jest w stanie jej dostarczyć. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, które jest często przez nas bagatelizowane, a może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ze względu na wiele funkcji w naszym organizmie, utrzymanie prawidłowego bilansu wodnego jest niezbędne dla zachowania zdrowia.

Objawy odwodnienia na poziomie 2-3% mogą objawiać się obniżeniem wydolności fizycznej, zaburzeniami koncentracji, bólami głowy, sennością, brakiem apetytu, rozdrażnieniem czy też wzrostem temperatury ciała. Utrata wody na poziomie 5-8% może prowadzić do niewydolności fizycznej i psychicznej, spadku ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca, widzenia, świadomości oraz zaburzeń elektrolitowych. Stan odwodnienia na poziomie 10-20% może być wręcz śmiertelny.

Prostym, domowym sposobem oceny poziomu nawodnienia organizmu jest obserwacja koloru moczu. Jasny, słomkowy kolor świadczy o odpowiednim nawodnieniu, podczas gdy ciemniejszy kolor może wskazywać na odwodnienie. 

Pamiętaj, również, że odczuwanie pragnienia jest już sygnałem odwodnienia, dlatego nie czekaj na ten moment, zanim sięgniesz po wodę. Również zwróć uwagę na pułapkę nieodczuwania pragnienia, która może doprowadzić do mylenia sygnałów pragnienia z głodem, co powoduje spożywanie większej ilości kalorii, niż jest to nam faktycznie potrzebne.

Ile wody powinniśmy pić?
Ile wody powinniśmy pić? Odpowiadamy - Atak Smaku

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak zasada jest jedna: Dzienne spożycie wody powinno być równe ilości utraconej,np. z potem czy moczem.

Nasze zapotrzebowanie zależy od temperatury otoczenia, poziomu aktywności fizycznej, indywidualnych predyspozycji, a także stanu fizjologicznego czy składu naszej diety. Dlatego ważne jest dostosowanie spożycia wody do aktualnych warunków. W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur należy pić więcej wody, aby uzupełnić straty. To ile wody potrzebujesz na co dzień, możesz łatwo obliczyć, korzystając z naszego kalkulatora.

Czy tylko woda nawadnia?

Oczywiście, że nie. Możesz pić herbatę, soki, mleko, czy kawę, które także uzupełniają nasz organizm w wodę. Zawierają one ponad 90% wody. Również praktycznie każdy spożywany przez nas pokarm posiada w swoim składzie płyny, a najwięcej ich znajdziemy w owocach i warzywach. Jednak nie każdy produkt nawadnia w takim samym stopniu. Istnieje wiele składników pokarmowych o działaniu moczopędnym, począwszy od alkoholu, kofeiny czy ziół (m.in. skrzyp, pokrzywa, dziurawiec, rumianek). Dodatkowo błonnik i dieta bogata w białko również mogą przyczynić się do utraty wody z organizmu.

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego warto zamiast czystej wody, sięgnąć po izotoniki - gotowe lub przygotowane samodzielnie (sok rozcieńczony wodą). Dzięki stężeniu zbliżonym do płynów ustrojowych idealnie uzupełniają one utracone podczas wysiłku składniki – wodę, witaminy oraz elektrolity. Przydatne są także latem, gdy ze względu na wysoką temperaturę, mamy mniejszy apetyt. 

Jak pić więcej wody? Praktyczne wskazówki

Zwiększenie spożycia wody może być łatwe dzięki wprowadzeniu kilku prostych nawyków. Oto kilka z nich:

1.    Miej wodę zawsze przy sobie
Trzymaj butelkę lub szklankę z wodą zawsze w zasięgu wzroku - w torebce lub na biurku, aby łatwo móc sięgnąć po nią w ciągu dnia.

2.    Ustaw przypomnienie
Skorzystaj z funkcji alarmu w telefonie, zapisz przypomnienie w kalendarzu lub umieść karteczkę z przypomnieniem w widocznym miejscu, aby regularnie przypominały Ci o piciu wody.

3.    Postaw na różnorodność
Oprócz zwykłej wody eksperymentuj z różnymi napojami, takimi jak mleko, napoje roślinne, koktajle, herbata czy kawa, aby urozmaicić swoje spożycie płynów.

4.    Zacznij dzień od szklanki wody
Wypij szklankę wody zaraz po przebudzeniu, aby nawodnić organizm po całonocnym odpoczynku. Pij również wodę podczas głównych posiłków oraz między nimi, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia przez cały dzień.

5.    Uatrakcyjnij wodę
Dodawaj do wody świeże owoce, listki mięty lub zioła, aby nadać jej smakowity aromat, co może zachęcić Cię do picia jej w większej ilościach.

6.    Spożywaj produkty bogate w wodę
Nie musisz pić samej wody, aby się nawadniać. Stawiaj też na owoce, takie jak arbuz, melon czy truskawki oraz warzywa takie jak ogórek, pomidor czy cukinia, które są doskonałym źródłem wody. Dodatkowo lekkie zupy warzywne mogą stanowić nie tylko pyszny, ale także sycący sposób na uzupełnienie płynów w diecie.

Dostępne warianty:
1200/1500/1800/2000/2200/2500
od 72.90 zł
od 51.03 zł
za dzień
(-30%)
Dostępne warianty:
1200/1500/1800/2000/2200/2500
Dieta bez ryb - Atak Smaku
od 71.90 zł
od 50.33 zł
za dzień
(-30%)
Dostępne warianty:
1500/1800/2000/2200/2500/3000
od 78.90 zł
od 55.23 zł
za dzień
(-30%)
Dostępne warianty:
1200/1500/1800/2000/2200/2500
od 73.90 zł
od 51.73 zł
za dzień
(-30%)
Dostępne warianty:
800/1000/1200/1600/2000
od 58.90 zł
od 41.23 zł
za dzień
(-30%)
Dostępne warianty:
1500/1800/2000/2200/2500/2800
od 81.40 zł
od 56.98 zł
za dzień
(-30%)
Klienci o nas