Czy każdy może stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna jest dietą bardzo niskowęglowodanową. Ograniczamy w niej udział węglowodanów do 5-10 %, a zwiększamy spożycie tłuszczów do 70-80 %. To dzięki takiemu rozłożeniu makroskładników organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów i wytwarzających się ciał ketonowych, wchodząc w specyficzny stan metaboliczny organizmu, zwany ketozą. W stanie ketozy głównym źródłem energii stają się tłuszcze, a nie jak było dotychczas - węglowodany. Pod względem metabolicznym stan ten przypomina głód.

Dieta ketogeniczna - co jeść?

Zasady diety ketogenicznej to przede wszystkim dostarczenie do organizmu tłuszczów, białek i węglowodanów w odpowiedniej proporcji. Bardzo istotne jest, aby z wyżej wymienionych makroskładników wybierać produkty pełnowartościowe. W założeniach diety ketogenicznej poza istotnie zwiększoną podażą tłuszczów ważne jest też odpowiednie zbilansowanie tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Muszą one znajdować się we właściwej proporcji. Poza makroskładnikami, niezbędne jest także dostarczenie mikroskładników. Te elementy są organizmowi potrzebne do właściwej pracy i funkcjonowania.


Dlatego podejście do diety ketogenicznej na zasadzie „muszę po prostu tłusto jeść” jest podejściem błędnym i może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Właściwe dobranie diety keto wymaga fachowej wiedzy dietetycznej i dostępu do odpowiednich programów żywieniowych. Decydując się właśnie na tą dietę, najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, jakim jest chociażby catering dietetyczny Atak Smaku. Tu keto menu komponuje dietetyk, jest ono różnorodne i dobrane do naszego zapotrzebowania energetycznego.

Korzyści wynikające ze stosowania diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna w swojej pierwotnej formie stworzona została z myślą o chorych na takie choroby, jak: padaczka lekooporna, stwardnienie guzowate, zespół Retta czy zespół Doose. Okazuje się, że ten rodzaj diety niesie korzyści terapeutyczne przy tego typu schorzeniach.

Dzięki efektom, jakie można uzyskać keto dieta znalazła zastosowanie jako narzędzie w walce z nadmierną masą ciała. Zmiana źródła energii z glukozy na tłuszcze sprzyja redukcji, ogranicza wydzielanie insuliny, daje uczucie sytości na długi czas, niweluje potrzebę podjadania, hamuje łaknienie.  Dzięki temu, mimo dużych restrykcji, dieta ketogeniczna ma wielu zwolenników chcących zgubić nadmiar kilogramów, bowiem efekty pojawiają się tu szybciej i są bardziej satysfakcjonujące.

Niepożądane skutki mogące wystąpić u osób będących na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna powoduje dość mocne zmiany metaboliczne w organizmie. Takiemu stanowi, szczególnie na początku mogą towarzyszyć różne dolegliwości, w tym:

  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Zaparcia
  • Nudności
  • Niska tolerancja wysiłku
  • Ogólne osłabienie

Istotnym jest, aby diety ketogenicznej nie wdrażać na własną rękę, bowiem jej duże restrykcje przy źle skomponowanym menu mogą nieść za sobą niedobory witaminowe. Dlatego najlepiej przed rozpoczęciem diety skonsultować się z dietetykiem lub skorzystać z diety ketogenicznejstworzonej przez profesjonalny zespół dietetyków w cateringu Atak Smaku. Catering ten daje możliwość konsultacji ze specjalistą i dobór diet wg zapotrzebowania kalorycznego - które waha się od 1500 do aż 3000 kcal.

Kto nie powinien stosować diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jako sposób żywienia nie powinna być stosowana przez całe życie. Drastyczna redukcja węglowodanów, w tym warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, sprzyjać może niedoborom witamin i minerałów. Dlatego dieta ta powinna być przeprowadzana wyłącznie pod okiem specjalisty np. dietetyka. Dodatkowo zaleca się regularne wykonywanie badań krwi, tak by monitorować stan swojego zdrowia podczas stosowania diety ketogenicznej. Wszelkie odchylenia od normy powinny być skonsultowane z lekarzem.

Dieta ketogeniczna choć jest bardzo skuteczna, jeżeli chodzi o utratę wagi i szybkie tempo odchudzania, to nie powinna być stosowana przez każdego, ze względu na swoje potencjalne skutki uboczne (stłuszczenie wątroby, kamienie nerkowe itp.).

Dieta ketogeniczna nie jest zalecana osobom z:

  • chorobami wątroby,
  • chorobami nerek,
  • chorobami trzustki,
  • pierwotnym niedoborem kreatyniny,
  • porfirią,
  • kamicą nerek,
  • kamicą dróg żółciowych,
  • kwasicą organiczną,
  • hiperlipidemią,
  • refluksem żołądkowo - przełykowym.

Nie powinny jej stosować także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Tak więc, jak zostało wspomniane wyżej - przed przejściem na dietę ketogeniczna niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Odsyłamy do bezpłatnych konsultacji z dietetykiem Ataku Smaku pod nr telefonu: 887 020 457.

Klienci o nas